Teneryfa - Hiszpania - Wakacje - Wycieczki - Wczasy - Last Minute - Urlopy.pl

Zadzwoń: 801 880 081 lub 24 366 06 33

pn - pt: 09:00 - 18:00 / sobota: 10:00 - 14:00

Rezerwacje online 24h

Napisz: kontakt@urlopy.pl

Zostaw wiadomość, oddzwonimy! »

Rezerwuj
w naszych oddziałach
w całej Polsce!

  • Profesjonalne doradztwo
  • Indywidualnie dobrana oferta
  • Dogodny wybór płatności
  • 17 oddziałów w całej Polsce

Centrum
rezerwacji

801 880 081
24 366 06 33

Biuro czynne w godzinach:
pon-pt 9:00-18:00
sobota 10:00-14:00

Dlaczego
Klienci wybierają nasze biuro podróży?

Kompletne ceny.
Realizujemy bezpieczne operacje finansowe przez 3 kanały sprzedaży.

Według rankingów prasowych jesteśmy medalową czołówką polskiej turystyki on-line.

Otwórz własne biuro podróży - dołącz do sieci Urlopy.pl

Szczegóły »

Region

Teneryfa

Teneryfa to niezwykle piękna wyspa, która należy do terytorium Hiszpanii. Znajduje się ona na Oceanie Atlantyckim. Wyspa ta jest także położona u wybrzeży Afryki, a tym samym zaliczana jest ona do Makaronezji. Należy zaznaczyć także, że Teneryfa jest także największą wyspą, a także najbardziej zaludnioną, jaka to istnieje na archipelagu Wysp Kanaryjskich. Dodatkowo jest to także najludniejsza wyspa należąca do terenów hiszpańskich. Pomimo faktu, że wyspa ta leży na terenie Afryki to jednak jest integralną częścią Unii Europejskiej, a przede wszystkim Hiszpanii. Walutą, jaka tu obowiązuje jest Euro, zaś językiem urzędowym hiszpański. Jednakże z mieszkańcami wyspy można porozumiewać się także w języku angielskich i w mniejszym stopniu w języku niemieckim. W tych też językach sporządzane są także wszelkie tablice informacyjne, jakie znajdują się na terenie całego kraju.

Największym miastem na wyspie jest Santa Cruz de Tenerife, co więcej miasto to jest jednocześnie stolicą teneryfy. Nader często wyspa zwana jest przez turystów oraz tubylców kontynentem w miniaturze. Jest tak przede wszystkim, dlatego, że mamy tu kilka różnorodnych typów krajobrazów a także rozróżnić możemy kilka odrębnych stref klimatycznych. Teneryfa jest bardzo dużą wyspą albowiem jej powierzchnia liczy 2034 kilometrów kwadratowych. Zaznaczyć należy także, że niemalże w całości jest to wyspa pochodzenia wulkanicznego. Jej powstanie odbyło się, więc w kilku etapach. Pierwszy etap miał miejsce około 30 mln lat temu w oligocenie, gdy powstały Wyspy Kanaryjskie. Następny etap miał miejsce około 7 milionów lat temu, w okresie miocenu. W tym to czasie wytworzyły się masywy Adeje, Anaga a także Teno. Następne wieki także przyniosły kształtowanie się terenu, lecz głównym czynnikiem była wówczas erozja, a także liczne erupcje wulkanów. W taki to właśnie sposób wytworzył się najwyższy szczyt Pico del Teide, jaki to liczy sobie 3718 metrów nad poziomem morza.

Teneryfa to przepiękna i bardzo duża wyspa znajdująca się na północ od Zwrotnika Raka. Można rzec, że zajmuje ona centralne miejsce pomiędzy Gran Canaria a także La Gomera i La Palma. Wyspa usytuowana jest w części na kontynencie afrykańskim, zaś jej druga część należy do Półwyspu Iberyjskiego.

Klimat na Teneryfie w bardzo dużym stopniu zależy do dwóch prądów morskich, którymi to są Golfstrom, o charakterze cieplejszym oraz prąd Kanaryjski, który jest chłodniejszy. Taka sytuacja sprawia, że często na tym obszarze dochodzi do wahań temperatury, dlatego też można mówić, że panuje tutaj stosunkowo zróżnicowany klimat. Najcieplejszym miesiącem jest tutaj czerwiec, kiedy temperatury na ogół sięgają do 30 stopni Celsjusza. W czasie zimy najwyższy szczyt Teneryfy pokryty jest śniegiem i lodem, zaś temperatura jest minusowa. Naturalnie zróżnicowane warunki klimatyczne, mają bardzo duży wpływ na florę i faunę.

Teide to ogromny masyw wulkaniczny na terenie Teneryfy, który to wznosi się na wysokość 3718 metrów nad poziomem morza, zaś jego wysokość od dna to 7000 metrów. Dodatkowo masyw ten uznany jest także za najwyższy punkt w Hiszpanii, co więcej uznany jest także za 13 najwyższy szczyt na terenie całej Europy. Dziś jest uznany za wulkan nieaktywny, albowiem ostatnia erupcja miała miejsce w 1909 roku. Na tym terenie istnieje przepiękny park krajobrazowy, który to obejmuje szczyty Pico Viejo, Montaña Blanca, a także Alto de Guajara. Ów park jest we współczesnym czasie uznany za emblematyczny pomnik przyrody Archipelagu Kanaryjskiego, zaś dla wszystkich przybywających tutaj turystów stanowi on naprawdę wielką atrakcję.

Masyw Teno to także nader wysoki szczyt istniejący w obrębie teneryfy. Niezwykle charakterystyczne na tym obszarze są klify Los Gigantes, które to wyróżniają się niemalże pionowymi ścianami, dlatego też na wiele z nich nie da się po prostu dotrzeć. Na obszarze masywu Teno znajduje się part wiejski, którego powierzchnia obejmuje 8063 hektarów. Na powierzchni tej możemy zaobserwować niezwykłe zróżnicowanie w faunie i florze.

Niemalże cała wyspa Teneryfa stworzona jest gleby wulkanicznej, gleba ta ma powierzchnię chropowatą oraz przepuszczalną. to sprawia, że gleba może w maksymalny sposób wchłaniać wodę. Ze względu na fakt, że opady występują tutaj nieregularnie oraz z różnym natężeniem przede wszystkim większość nagromadzonej wody pochodzi ze studzienek a także galerii perforowanych, dzięki którym można pozyskiwać hydrologiczne zapasy nagromadzone w glebie.

Wyspa, jaką jest Teneryfa cechuje się bardzo zróżnicowaną florą oraz fauną. Dzieje się tak, dlatego, że na jej terenie istnieje kilka odrębnych mikroklimatów. Na całej powierzchni wyspy można wyróżnić około 1400 gatunków zwierząt, z czego blisko 150 żyje jedynie na wyspie i nie można ich spotkać w żadnym innym zakątku na świecie. Teneryfa dzieli się na kilka obszarów, dlatego też można wyodrębnić podział gatunków zwierząt, jakie w nich żyją. Na obszarach słonecznych i suchych rosną kaktusy a także licznie występują gady i kręgowce. Na terenach gdzie jest większa ilość opadów spotkać można palmy a także owadożerne ptaki. Najbardziej popularne są tutaj: pokrzewka aksamitna i kapturka. W lasach laurowych, gdzie deszcz pada często i jest obfity rośnie heban, mahoń, lipy, paprocie, a także canarina canariensis. Dodatkowo na tym terenie żyje też wielka ilość kręgowców, które w wielu przypadkach są zagrożone wyginięciem. To sprawia, że znajdują się one pod ścisłą ochroną. W lasach sosnowych możemy przede wszystkim zobaczyć sosną kanaryjską, ale równie często występują tutaj takżę czystkowate. Fauna na tym terenie jest bardzo mocno zróżnicowana. Między innymi żyją tutaj dzięcioły oraz fringilla teydea. W wysokich górach, czyli na obszarze niemalże ekstremalnego klimatu żyją tajinaste, janowiec oraz viola cheiranthifolia. W wodach żyje wiele gatunków ryba, ale także zwierząt morskich. Możemy zobaczyć kilka gatunków żółwi, wieloryby, a także delfiny. W wodach przybrzeżnych żyje około 400 gatunków ryb oraz kilka gatunków żółwi morskich, wielorybów i delfinów. W parku naturalnym dziko żyją sprowadzone z innych krajów zwierzęta, m.in. papugi czy goryle.

Jak głosi legenda wyspa Teneryfa jest pozostałością zaginionej przed wiekami Atlantydy. Oczywiście jest to tylko wytwór wyobraźni człowieka i nie potwierdzają tego żadne badania archeologiczne. Ludzie na wyspie zjawili się około 200 roku przed naszą erą i zasiedlili wówczas niemalże niedostępne tereny. W roku 1402 przybyli tutaj Hiszpanie, podzielili wyspę na dwadzieścia okręgów i schrystianizowali miejscową ludność. To właśnie Hiszpanie stworzyli pierwsze miasto na teneryfie i dali mu nazwę La Laguna. W 1725 roku miasto to stało się stolicą wyspy.

Turystyka na Teneryfie jest nader bogata a wszystko, dlatego że mamy tutaj ogromną ilość atrakcji nie tylko naturalnych i przyrodniczych, ale także miejsc o znaczeniu historycznym. Dziś wyspa ta została uznana za jeden z największych i najbardziej cenionych ośrodków turystycznych świata. Najliczniej przybywają tutaj turyści z Niemiec, USA, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Danii, Norwegii. Sezon tutaj trwa cały rok i nigdy nie ma przerwy, nawet wówczas, kiedy w Europie panuje mroźna zima. Największym potencjałem turystycznym wyróżnia się obszar Costa Adeje, znany także, jako Las Americas. Znajduje się tutaj ogromna ilość hoteli i pensjonatów, aby móc pomieścić licznych gości i zapewnić im miejsca noclegowe. Co więcej będąc tutaj możemy się także udać na pole golfowe, czy też do parku wodnego. Naturalnie możemy zwiedzać obiekty kulturalne oraz piaszczyste plaże. Możemy zjeść także przepyszną regionalną potrawę w jednej z wielu restauracji. Turyści wybierają się często także do miasta, jakim jest Candelaria, gdyż jest to miasto pielgrzymek albowiem istnieje tu Sanktuarium Matki Boskiej, która uznana jest przez mieszkańców za patronkę nie tylko Teneryfy, ale wszystkich pobliskich wysp.

Znajdź nas na Facebooku