Kraj Cypr

Stolica: Nikozja
Powierzchnia: 9 250 km²
Ludność: 867,6 tys.
Waluta: strefa grecka: euro (EUR), strefa turecka: lira turecka (TRY)
Język: grecki, turecki
Wiza: wiza nie jest wymagana (wymagany paszport lub dowód osobisty)
Napięcie: 220 V

Ayia Napa

Cypr Północny

Góry Troodos

Cypryjska enklawa spokoju, pięknych widoków i bujnej roślinności.

Informacje ogólne

Gościnni mieszkańcy gór, wspaniałe krajobrazy i dzika, niczym nieskażona przyroda to reklama tego wspaniałego, cypryjskiego zakątka. Malownicza i jedyna w swoim rodzaju masa skał wulkanicznych króluje nad zachodnią częścią Cypru. Jej piękno potęgują zachwycające krajobrazy skrywające warte odwiedzenia zabytki sztuki bizantyjskiej. Atrakcji na tych terenach jest naprawdę wiele i trzeba dobrze zaplanować trasę po miejscach, które chce się zobaczyć. Bizantyjskie kościoły i klasztory przetrwały wszystkie zawieruchy wojenne i pozostały w prawie nienaruszonym stanie, a górskie kurorty mierzą się z rzeszami napływających turystów pragnących wypoczywać w wyjątkowym klimacie oraz zwiedzać wspaniałe pozostałości po zamierzchłych czasach. Większość dróg idealnie nadaje się na piesze wędrówki i uprawianie górskich sportów. Turyści mogą wypoczywać w kurorcie Troodos będącym najlepszą bazą wypadową na najwyższy szczyt na Cyprze – Olimp. Wędrówki wokół szczytu są niebywałą atrakcją i mnóstwo wczasowiczów przyjeżdża w tę niezwykłą okolicę, żeby przemierzyć wspaniałe szlaki i zdobyć okazały szczyt. Z okolic Platres można wyruszyć na piękne górskie szlaki, jeden z nich prowadzi na przykład do zachwycającego Wodospadu Kaledońskiego. Koniecznie trzeba zobaczyć malowniczy klasztor Troodhitissa powiązany losami z cudowną ikoną oraz dostępną do zwiedzania nieziemską grotą. W okolicy znajduje się najsłynniejszy na Cyprze, otoczony czcią przez wyznawców prawosławia klasztor Kykkos, którego największym skarbem jest ikona Madonny. Miejsc sakralnych do zwiedzenia jest wiele, a spacery i poznawanie okolicznych atrakcji zajmuje mnóstwo czasu. Miejscowości w Górach Troodos są całoroczne – w lecie przyciągają miłośników pieszych wędrówek i dzikiej przyrody, natomiast w zimie zamieniają się w kurorty, z których najchętniej korzystają narciarze.

Kuchnia

Cypryjska kuchnia ma tradycje zapożyczone zarówno z kuchni greckiej jak i tureckiej, natomiast kolonialne historie wprowadziły do jadłospisu elementy arabskie i brytyjskie. Jedzenie na Cyprze to nieodłączny element życia towarzyskiego, a Cypryjczycy uwielbiają jeść i przez to ich kuchnia jest tak różnorodna.

W południowej części wyspy śniadania raczej są skromne i składają się z kawy lub herbaty, soku pomarańczowego i tostów z białego chleba, do których dołączona jest mała kostka masła lub nieznaczna ilość dżemu. Dodatkiem może być żółty ser, z kolei śniadanie w stylu angielskim to przede wszystkim jajka na bekonie. Punkty z regionalną kuchnią należą niestety do rzadkości, a małe bary serwują jedynie gotowe kanapki i napoje.

Bardzo często posiłki spożywane są w iście biesiadnym stylu, którego charakterystycznym elementem są meze – małe porcje wszystkiego, co akurat jest dostępne w tawernie danego dnia. Na południu popularne są nadziewane i zapiekane wyroby, jak np.: eliopitta (zawijane ciastko z oliwkami), takhinopitta (pierożek z nadzieniem sezamowym) i kolokotes (trójkątny pierożek nadziewany dynią, ziarnami pszenicy i rodzynkami). Czasami takie potrawy mogą być wzbogacone tym, co przyniesie klient, np.: ślimakami kupionymi na targu. Na talerzu nie powinno zabraknąć sera halloumi, wytwarzanego z mleka kóz karmionych tymiankiem. Z tego sera powstaje także popularna cypryjska zupa – supa trachanas – rodzaj owsianki. Z Grecji pochodzą dodawane do dań oliwki, a z kuchni arabskiej hummus – pasty do chleba. Popularną przekąską jest pita faszerowana mięsną sheftalią, coś na wzór miniburgera oraz souvlaki – kebab ze smażonej jagnięciny lub mięsa z kozy. Przekąski można popić orzeźwiającym napojem z rozcieńczonego jogurtu, przyprawionym solą, oregano lub suszonymi liśćmi mięty zwanym aryan. Wózki z takim specjałem można spotkać na ulicach Larnaki i Nikozji. Na całym obszarze greckiego Cypru dostępne są soushoukou – migdały na nitce, które zanurzono w kadzi z melasą gronową  i wodą różaną. Przed długimi spacerami można zaopatrzyć się w energetyczne pastellaki – batony z orzechami i sezamem wyrabiane na bazie syropu. Przekąską, którą też warto skosztować są paluszki cypryjskie dahtyla kipru – zawinięte ciasto z nadzieniem z posiekanych migdałów, z dodatkiem cynamonu i cukru.

Dużą popularnością cieszą się natomiast owoce, które można znaleźć na przydrożnych stoiskach zwanych z greckiego froutaria, a z tureckiego manav. Królują wśród nich truskawki, arbuzy i melony oraz znane w całym regionie cypryjskie wiśnie. Można spróbować też opuncję, natomiast najlepsze winogrona rosną tylko na południu i tylko tam można je nabyć. Owoce cytrusowe takie jak pomarańcze, mandarynki i grejpfruty dojrzewają na Cyprze już w zimie – najlepsze pomarańcze nazywają się jaffa, są soczyste i prawie bez pestek.

Dania dostępne w restauracjach najczęściej są modyfikowane, a na znalezienie oryginalnych i tradycyjnych potraw trzeba poświęcić trochę czasu. W miejscowościach wypoczynkowych raczej serwowane są dania kuchni międzynarodowej opierające się na stekach i kotletach z ogromną ilością frytek, natomiast za plasterkami dyni smażonej na maśle, pilawem z razowej mąki czy fasolą w sobie trzeba się trochę nachodzić. Większość restauracji prowadzą imigranci i bardzo często serwują dziczyznę, którą upodobali sobie Cypryjczycy, wśród najciekawszych dań są np.: kaczki, dzikie ptactwo i króliki, a przysmak ze skowronków zwie się ambelopoulia. Skromne, ale godne polecenia menu można znaleźć w wiejskich restauracjach zwanych exokhika kendra.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Za narodową potrawę cypryjską uznaje się kleftiko albo kup kebap – tłusty kawałek mięsa jagnięcego lub koziego z chrząstką, upieczonego z warzywami. Ostatnio na południu popularne są souvla – kawałki baraniny pieczone na rożnie. Inna potrawa z mięsa jagnięcego to kotlety zwane payidhakia. Na całym obszarze można zjeść sheftalia – siekane mięso z cebulą i przyprawami, zapakowane w kiszkę. Znane na Cyprze są też moussakas – zapiekane w warstwach plastry bakłażanów z ziemniaków przykryte mielonym mięsem, dodatkowo przyprawione sosem z mlekiem i bulionem z białego mięsa. Coś dla siebie znajdą również wegetarianie, bo w restauracjach serwowane są surówki z sałaty, pomidorów, pietruszki, ogórków, sera oraz cebuli. Znaną potrawą na południu jest zupa louvana – przyrządzona na bazie puree z bobu. Ogólnie dania nie są ostre, a do ich przyrządzania używa się oliwy i tłuszczu. Restauracje czynne są krótko, w porównaniu z greckimi i tureckimi, pora obiadowa trwa zwykle od 12:30 do 14:15, a kolacje podaje się raczej późno, w godzinach od 19 do 22.

Najpopularniejsze desery to lody najczęściej podawane w stylu tureckim lub włoskim oraz ciasteczka z nadzieniem przekładane miodem i orzechami – baklavas, a także ciastka francuskie nadziewane kremem z mleka i jaj – galaktopoureko.

Alkohol najczęściej jest podawany do jedzenia, może to być np.: mocny trunek podobny do wódki zwany raki. Popularne jest  cypryjskie sherry Emva Cream – likier wytwarzany z owoców rosnących na wyspie. Doskonałą jakością wyróżniają się także liczne gatunki brandy, które pije się rozcieńczone z wodą, zaprawione sokiem z limonki i kroplami angostury – brandy sour. Wśród mocniejszych trunków niejeden turysta dostrzeże cypryjską wodę ognistą zwaną zivana – niemalże czysty spiritus gronowy.

Na Cyprze klimat i gleba doskonale nadają się do uprawy winorośli, dlatego degustacja win to jedna z atrakcji, jakie czekają turystów zwiedzających wyspę. Rynek zalewają najpopularniejsze marki takie jak ETKO, KEO, LOEL i SODAP. Cypryjczycy uważają, że wypicie po kieliszku każdego z nich ścięło by z nóg samego Dionizosa. SODAP ma w swoich składach arsinoe – wytrawne białe wino, a LOEL szczyci się białym wytrawnym palomino. KEO produkuje roselle – bardzo wytrawne, ciemne wino różowe, a każdy szanujący się winiarz ma na składzie rodzaj czerwonego, deserowego wina Commandaria – produkowanego z suszonych na słońcu białych gron Xynisteri i czerwonych Mavro. W szczególnie upalne dni popularnością cieszy się znane na całym Cyprze piwo o nazwie KEO.

Obyczaje

Wielu turystów ma problemy z określeniem typowych Cypryjczyków, gdyż dla jednych jawią się prawie jako Grecy, dla innych mają cechy charakterystyczne przypisywane raczej Turkom. Od Larnaki po Kyrenię i od Pafos po Famagustę ciężko znaleźć prawdziwego Cypryjczyka. Na Cyprze mieszkają dwie grupy etniczne i według nich wyznacza się jakiś ogólny podział – są to mówiący po grecku prawosławni Grecy i posługujący się językiem tureckim muzułmanie. Początkowo dwóm trzecim populacji wyspy bliżej było do Aten i Europy, natomiast pozostali patrzyli na Ankarę, dopiero po 2003 roku, kiedy zostały otwarte granice podział stał się mniej widoczny. W życiu codziennym na ogół nie odczuwa się podziałów, chociaż ze względów religijnych nie dochodzi do małżeństw między chrześcijanami i muzułmanami.

Cypryjczycy spokojniej niż Grecy i Turcy podchodzą do życia codziennego. Na ulicach, nawet gdy są korki nie słyszy się klaksonów, tak jak przyjęło się to w miastach tureckich i greckich. Swoje powolne tempo mieszkańcy Cypru podkreślają słowami siga siga, czyli „powoli powoli”, chociaż można spotkać Cypryjczyków reagujących żywiołowo, mówiących głośno czy gestykulujących przy lekko podniesionym głosie. Wydarzenia polityczne z kraju i zagranicy przyjmują raczej ze stoickim spokojem, w myśl swojego filozoficznego mentora Zenona z Kiton. Wśród turystów uchodzą za ludzi z natury otwartych i życzliwych, chętnych do udzielenia pomocy. Społeczność cypryjska jest bardziej kosmopolityczna niż mogłoby się wydawać, ponieważ mieszkańcy wyspy słyną z częstego podróżowania i doskonale mówią w języku angielskim.

Samo społeczeństwo pomimo licznych zmian uchodzi za tradycyjne, wypowiadające swoje poglądy  na forum publicznym w tzw. kafeneionach – kawiarniach odwiedzanych wyłącznie przez mężczyzn. W takich miejscach zapadają różne decyzje dotyczące lokalnej społeczności, ale zawsze bez udziału kobiet, które nie są w nich mile widziane. Kobiety jednak walczą o swoje prawa i coraz częściej podejmują pracę, zdobywają wykształcenie i kwalifikacje zawodowe, chociaż na wsi bardzo często dzielą trud prac polowych ze swoimi mężczyznami.

Prawdziwym przeżyciem dla turystów jest oglądnięcie cypryjskiego ślubu. Początek wesela  przygotowują zamężne kobiety, które przynoszą w prezencie część posagu jaką jest pościel rozkładana symbolicznie na łożu dla nowożeńców. Następnie tańczą wokół posłania, ścielą je dla młodej pary, a obserwujący ten rytuał goście obsypują łoże monetami i banknotami. Weselne specjały kulinarne to smażone talarki ziemniaczane, ogórki, pomidory, specjalnie pieczone jagnię i zapiekany makaron z mielonym mięsem polanym sosem beszamelowy. Na parkiecie króluje taniec brzucha zwany tsifteteli, do tradycji należy też tańczony tylko przez mężczyzn przy akompaniamencie klaskania taniec zwany zeimbekkikos. Kulminacyjnym momentem jest choros tou androjinou – taniec podczas którego para młoda zostaje obsypana banknotami.

Na południu na przykład chrzciny wyglądają inaczej niż na północy. Chrzczone, nagie dziecko zanurza się całkowicie w wodzie, a następnie namaszcza olejkiem i ubiera w świąteczny strój. Gospodarzem jest ojciec chrzestny rozdający zaproszonym gościom pamiątki z chrztu –  małe lalki lub figurki zwierząt przystrojone słodyczami.

Cypryjczycy lubią świętować, największy festiwal odbywa się w Limassol i organizowany jest we wrześniu. Przez 12 dni ogólnej degustacji wina, któremu poświęcony jest festiwal towarzyszą przedstawienia teatralne i koncerty. Z kolei w marcu na południu organizowane są barwne karnawały z towarzyszącymi im paradami, głośną muzyką i balami maskowymi, w których biorą udział również turyści. Browar KEO ma także swoją własną imprezę, z której najbardziej zadowoleni są miłośnicy tego napoju degustujący do rana złociste piwa. Znany na Cyprze jest  Festiwal Teatru Greckiego, natomiast w maju popularne jest święto kwiatów, kiedy odbywają się liczne pochody i konkursy na kompozycje z kwiatów. We wszystkich większych wioskach na wyspie odbywają się panegyri – święta plonów i targi, na których turyści mogą zobaczyć tradycyjne obchody i zakupić lokalne specjały.

Święto Bożego Narodzenia nie jest aż tak celebrowane jak w Polsce, natomiast charakterystyczny jest zwyczaj pieczenia w tym dniu kaszy manny zwanej vasilopitta, w której zatopiona jest moneta, a ten, kto ją znajdzie może liczyć na szczęście nadchodzące w nowym roku. Znanym świętem jest  również Kataklysmos, wywodzące się z pogańskiego kultu wody, upamiętniające biblijny potop.

Własne święto mają mieszkańcy Larnaki, którzy 18 kwietnia organizują uroczystą procesję poświęconą Łazarzowi z wizerunkiem świętego niesionym na jej czele.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Podczas licznych świąt można usłyszeć charakterystyczną muzykę tsifteteli i rembetika. Ta druga wywodzi się z pieśni pochodzących z greckiego półświatka, a pierwotnie wykonywali ją uciekinierzy z Azji Mniejszej. Turyści mogą podziwiać lokalnych muzyków grających na ud – lutni z krótkim gryfem, davul – podwójnym cylindrycznym bębnie i kasat – miniaturowych talerzach nakładanych na palce.

Turyści wybierający się na Cypr powinni pamiętać o tym, że przy zwiedzaniu różnego rodzaju świątyń i meczetów ramiona i kolana powinny być zasłonięte. Bez odpowiedniego sposobu ubrania zwiedzenie niektórych miejsc jest niemożliwe, natomiast w wielu przypadkach można wypożyczyć odpowiednie nakrycie. Najlepiej nie zwiedzać meczetów w trakcie trwania nabożeństw, stosowniej jest poczekać do ich zakończenia.

W trakcie rozmów lepiej nie używać określeń dotyczących bądź to północy Cypru, bądź południa,  gdyż można narazić się na nieprzychylność rozmówcy. Wygodniej zachować neutralność i nie dzielić wyspy na dwie części.

Będąc w pobliżu linii demarkacyjnej należy ostrożnie używać aparatu fotograficznego, gdyż znajdują się tam obiekty wojskowe, których fotografowanie jest zabronione. W muzeach nie wolno używać lamp błyskowych, a w niektórych zabytkach za robienie zdjęć i filmowanie pobierane są opłaty.  

Na południu w ceny posiłków wlicza się 10% opłaty za obsługę, nie trzeba więc dawać napiwków, chyba że chce się wynagrodzić wyjątkowo uprzejmego kelnera, taksówkarze natomiast uważają, że ich prawo do dodatkowego wynagrodzenia jest niepodważalne.

Na południu opalanie topless nikogo nie dziwi i panuje pod tym względem większa swoboda niż na północy.

Na Cyprze nie wypada się targować, a jeśli już do tego dojdzie można co najwyżej liczyć na 20% upust, natomiast na południu w hotelach i pensjonatach wykaz cen zwykle wisi w widocznym miejscu, a oszustwa należą do rzadkości.

Aktywny wypoczynek

W Górach Troodos można uprawiać sporty zarówno zimowe, jak i letnie. W upalne letnie dni łańcuchy górskie dające chłód i wytchnienie od skwaru wybrzeża najlepiej nadają się na piesze wędrówki i wyprawy rowerowe. Szlaki turystyczne wyznaczono w 4 regionach: Pitsylia (prowadzi na wschód od góry Olimp), Marathasa (na północ od Olimpu), Krasochoria (na północny-wschód od regionu Limmasol) i Solea. Zimą kurort Troodos zmienia się w znany na Cyprze ośrodek narciarski, w którym można poszusować na nartach i desce.

Wycieczki Fakultatywne

Amathus – legenda głosi, że to najstarsze greckie miasto-państwo założył syn Herkulesa, dzięki swojej historii i niebywałym zabytkom jest teraz jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc na wyspie. Gdy na Cyprze panowali Rzymianie zrobili z tego miasta stolicę jednego z czterech okręgów, pozostałości po okresie świetności można podziwiać i dziś spacerując wśród malowniczych ruin. Zachowana część starego miasta – „agora”, z odrestaurowanymi kolumnami i wyłożona kamiennym brukiem przywołuje duchy mieszkańców prastarej metropolii. Turyści pragnący zrozumieć historyczne znaczenie miejsca powinni udać się na akropol rozpościerający się na malowniczym wzgórzu, gdzie wzniesione na urwisku mury obronne okalające majestatycznie ruiny świątyni Afrodyty i Herkulesa sprawiają, że okolica uchodzi za niezwykle romantyczną. Koniecznie trzeba zajrzeć do miejscowego portu, w którym wylądował Ryszard Lwie Serce podążający na podbój Limassolu, natomiast po długiej wędrówce zasiąść w jednej z tawern i ugasić pragnienie lokalnym piwem KEO.

Kolossi – z nowego portu w Limassol prowadzi niezwykle malownicza trasa do zamku krzyżowców, znanego na całej wyspie i chętnie odwiedzanego przez turystów. Po drodze do tego urokliwego miejsca warto na chwilę zatrzymać się przy którejś z plantacji pomarańczy i skosztować starej odmiany „sherkerika” charakteryzującej się słodyczą występującą tylko w tym rejonie. Dzieje samej twierdzy wiążą się z losem urzędujących na tym terenie Joannitów, którzy przez wieki bronili jej przed najazdami tureckimi i weneckimi. Zwiedzając ten cenny zabytek można też podejść do dawnej fabryki cukru uchodzącej na tych terenach za symbol rozwoju cywilizacyjnego.

Kourion – najbardziej znaczące odkrycie archeologiczne na południu Cypru, do którego zaglądają zwiedzający wyspę turyści chcący wnikliwiej poznać jego historię. Na zwiedzanie ruin trzeba poświęcić sporo czasu, więc lepiej dobrze sobie zaplanować dzień przyjazdu na tę imponującą krawędź nadmorskiego urwiska. Droga prowadząca przez Kourion mija ruiny nekropolii i prowadzi do kaplicy Ayios Ermoyenis otoczonej gajem eukaliptusowym, sprawiającym niesamowite wrażenie wywołujące chwilę zadumy. Kawałek dalej znajduje się odnowiony teatr, w którym obecnie odbywają się liczne spektakle przyciągające na tę okoliczność turystów poszukujących niezwykłych atrakcji. Warto zwiedzić oficynę Eustoliosa i starożytne łaźnie ozdobione wspaniałymi mozaikami budzącymi podziw i zachwyt. Więcej czasu trzeba zarezerwować na zwiedzenie bazyliki z V w. o interesującej konstrukcji położonej na malowniczym wzgórzu, z którego rozpościera się niebywały widok na błękitne morze falujące u jego podnóży. Spacerując dalej po starożytnym mieście w pamięć z pewnością zapadną rzymski Dom Gladiatorów oraz mozaika Achillesa, zwieńczenie tej niezwykłej, mitologicznej wędrówki turyści znajdą na rzymskim rynku wzbogaconym odbudowaną kolumnadą przylegającą do nimfeum – ozdobnej budowli z fontanną zasilaną wodą z akweduktu. Niedaleko tego wspaniałego miejsca położone są malownicze plaże, na których można znaleźć wytchnienie po długich wędrówkach obfitujących w wiele niezapomnianych wrażeń. Turyści z siłami na podjęcie jeszcze jednego wysiłku związanego ze zwiedzaniem powinni udać się do sanktuarium Apolla Hylatesa, którego kult datowany jest na VIII w. p.n.e. Koniecznie trzeba zobaczyć palestrę, przylegające do kompleksu łaźnie oraz punkt kulminacyjny zwiedzania, czyli wspaniałą świątynię Apolla. Fani piłki nożnej będą mogli też zobaczyć jak wyglądał przed wiekami rzymski stadion na 6 tys. osób.

Yeroskipou – z Paphos do tej malowniczej wioski jest niezwykle blisko, słynie ona z wspaniałych wyrobów ceramicznych, które warto nabyć jako cenną pamiątkę. Popularnością wśród turystów cieszą się także greckie i tureckie przysmaki „loukomi” – galaretka wytwarzana z syropu gronowego i „halloumi” – aromatyczny ser z mleka kóz wypasanych na pastwiskach porośniętych wyłącznie tymiankiem, które można kupić w okolicznych straganach. Warto też zajrzeć do kościoła Ayia Pareskevi uchodzącego za arcydzieło bizantyjskiej architektury sakralnej.

Palea Paphos – osada robi miłe wrażenie na turystach, dla poczucia niezwykłego, cypryjskiego folkloru można poświęcić czas, żeby przespacerować się krętymi uliczkami, wiodącymi między tradycyjnymi, niskimi domami lub też usiąść w którejś z przytulnych kawiarenek i w towarzystwie Cypryjczyków napić się likieru sherry Emva Cream.

Skała Afrodyty – mogłoby się wydawać, że nie ma tam nic ciekawego, a jednak. Kult Afrodyty, patronki Cypru jest tak silny, że w miejsce to pielgrzymowali od wieków wyznawcy tej ciekawej religii, a teraz zaglądają turyści ciekawi historii związanej z boginią. Dlatego nie można przegapić skał wyrzuconych przez rozzłoszczone morze, a wśród nich tej jednej, jedynej, majestatycznej Petra tou Romiou – znanej jako Skała Afrodyty, gdzie z morskiej piany zrodziła się bogini miłości. Skałę  najlepiej podziwiać przy zachodzie słońca z pobliskiego punktu widokowego, dla zakochanych podróżników z pewnością będzie to nieziemskie przeżycie.

Ayio Neofytos – klasztor znany jest z tego, że jego założyciel – mnich Neofytos – wykuł własnoręcznie w skale grotę, w której zamieszkał, a później do tego miejsca przybywało wielu pielgrzymów w celu oglądania powstających przez lata ozdobnych malowideł ściennych. W miejscu tym wybudowano klasztor, a rysunki z groty rozsławiają do dzisiaj całą wyspę. Wędrówka po tej pustelni na długo zapadnie w pamięć i usatysfakcjonuje turystów poszukujących śladów przeszłości.

Klasztor Panagia Chrysorrogiatissa – warto tam zajrzeć ze względu na dwa kościoły pochodzące z XII i XVIII wieku, w których zachowały się przepiękne ikony.

Polis – mówi się o nim „miasto na złotej ziemi”, a turyści podróżujący po Cyprze często do niego zaglądają, by podziwiać wspaniałe zabytki, niemniej jednak sporo letników wybiera to miejsce ze względu na rozwijającą się infrastrukturę turystyczną i hotelową. Miasto nie jest jeszcze typowym, hałaśliwym kurortem, dlatego znajdą w nim odpoczynek rodziny z dziećmi oraz turyści poszukujący spokoju, którzy w przytulnych tawernach przy kieliszku wina i przy świecach będą mogli wsłuchiwać się we wspaniałe dźwięki muzyki Mikisa Theodorakisa. Polis położone jest niezwykle malowniczo, rozciągnięte na niskim płaskowyżu delikatnie opadającym ku morzu, otoczone dodatkowo sadami cytrusów – te urzekające krajobrazy ze wspaniałymi plażami na długo pozostają w pamięci. Pochodzące z dawnych czasów eksponaty można podziwiać w Muzeum Archeologicznym Marion-Arsinoe. Warto też zaglądnąć do XVI-wiecznego kościoła Ayios Andhronikos z niepowtarzalnymi freskami. W pobliżu miejscowości znajdują się cudowne plaże, na których można wypoczywać godzinami, a turyści poszukujący aktywnego spędzania czasu mogą zwiedzać okoliczne wioski, w których jest mnóstwo zabytków architektury sakralnej lub wyruszyć na poszukiwanie bezcennych pamiątek.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Półwysep Akamas – okoliczna wioska Lakki wyspecjalizowała się w organizowaniu turystycznych rejsów, w trakcie których najlepiej można zwiedzić ten malowniczy zakątek. Wycieczka łodzią z przezroczystym dnem zaczyna się w prześlicznej osadzie rybackiej, a kończy w Błękitnej Lagunie lub przy błotnistym jeziorku znanym jako Fontana Amorosa – Fontanna Miłości. Takie rejsy są niezwykłą atrakcją, której nie można przegapić, zadowoleni będą zarówno dorośli jak i dzieci. Półwysep zwiedza się także specjalnie przygotowanymi szlakami turystycznymi podziwiając jednocześnie najbardziej malownicze zakątki.

Łaźnia Afrodyty – na zachód od miejscowości Lakka rozpościerają się kamieniste plaże idealne  na długie spacery do Łaźni Afrodyty, w której struga lodowatej wody wypływająca spod skały tworzy niewielką, naturalną sadzawkę, gdzie przed wiekami Akamas ujrzał kąpiącą się Afrodytę. Aura miejsca sprzyja romantycznym wieczorom, które można spędzić w tym legendarnym miejscu otoczonym dzikimi figowcami.

Klasztor Khrysorroyiatissa – zacne miejsce, które cieszy się popularnością wśród turystów z dwóch powodów. Ciekawa legenda związana z kultem Afrodyty sprawia, że w klasztorze można zobaczyć prawdziwe cypryjskie skarby i drogocenne ikony, natomiast miłośnicy wina mogą zaszyć się w klasztornych piwnicach i do woli degustować wyśmienity trunek o nazwie Monte Royia.

Doliny rzek Xeros i Dhiarizos – położone  niezwykle malowniczo na południowo-wschodnim krańcu okręgu Paphos. O atrakcyjności dolin świadczą zabytki architektury w postaci opustoszałych kościołów, zabytkowe mosty oraz wspaniałe trasy spacerowe, na których można podziwiać przepiękną okolicę i niepowtarzalne krajobrazy.

Paphos – turyści przybywający do Paphos mogą podziwiać niewielki, ale piękny port wypełniony restauracjami, można w nich skosztować świeżych ryb złowionych przez lokalnych rybaków. Wieczory warto spędzać w spichlerzach, w których kiedyś magazynowano owoce drzewa chlebowego, a teraz zostały przerobione na tawerny i roztacza się z nich piękny widok na ruiny fortu. Z portu natomiast, uchodzącego za najbardziej malownicze i nastrojowe miejsce na Cyprze, można udać się na morską wycieczkę połączoną z obserwacją podwodnych bogactw. Turystyczna część Kato Paphos skupia się przy ulicy Leoforos Poseidonos, gdzie swoje siedziby mają wykwintne hotele, a turyści mogą wieczorami spacerować po sympatycznym bulwarze. Niedaleko portu odkryto udostępnione zwiedzającym wspaniałe rzymskie mozaiki, na uwagę zasługują także pochodzące z początków chrześcijaństwa kościoły Ayia Kyriaki i Ayia Solomoni. Wytchnienie w trakcie zwiedzania można znaleźć na miejscowym kąpielisku, które dla podwyższenia standardu jest sztucznie regulowane, ale nie przeszkadza to specjalnie miłośnikom kąpieli. Będąc w Paphos nie sposób ominąć teren wykopalisk z cennymi zabytkami archeologicznymi i mozaikami wpisanymi na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, można je podziwiać we wspaniałych willach i domach: Dionizosa, Ajona, Tezeusza i Orfeusza. Po wyczerpującym zwiedzaniu tych wspaniałych dzieł sztuki koniecznie trzeba odpocząć w rzymskim odeonie – budowli przeznaczonej na występy muzyczne. Jednym z ważniejszych okolicznych zabytków jest majestatyczny teatr usytuowany na wzgórzu Fabrica, podczas jego zwiedzanie można wyobrazić sobie jak starożytni spędzali wolny czas. Warto jeszcze podejść na zachodnie wzgórze z malowniczo położoną latarnią, z którego rozpościera się niebywały widok godny fotograficznego upamiętnienia. Ważnym punktem trasy turystycznej jest Saranda Kolones – obwarowany zamek, wielokrotnie przebudowany, wzniesiony jeszcze za czasów Bizancjum, dobrze jest spojrzeć na ciekawą architekturę i wyobrazić sobie, jak wyglądało miasto w zamierzchłych czasach. Ciekawe miejsce, w którym zatrzymał się czas to dobrze zachowane Grobowce Królewskie pochodzące z III w. p.n.e. – wykute w skale piaskowca stanowią niemałą atrakcję, zwiedzając je można poczuć dreszcz emocji, gdyż to miejsce niezwykle mroczne z tajemniczą atmosferą podkreślaną szumem morza i śpiewem ptaków. Turyści ceniący sobie wiedzę historyczną mogą podążać szlakiem muzeów: Bizantyjskiego, Archeologicznego i Etnograficznego z wspaniałymi zabytkami i eksponatami historycznymi, a wszystko to mieści się w imponującej dzielnicy Ktima, w której hali targowej i wąskich uliczkach zgubił się niejeden spacerowicz.

Limassol – wzdłuż wybrzeża ze starego portu na północ prowadzi czteropasmowa droga z pasem zieleni pośrodku, w jej pobliżu znajduje się zamek – oryginalna zabytkowa budowla Starego Miasta otoczona labiryntem wąskich uliczek i starych budynków. Po malowniczej starówce można odbywać długie spacery i zasiadać w przytulnych restauracjach urządzonych w cypryjskim klimacie. W architekturze zamku można dostrzec wpływy panowania Wenecjan, Turków czy Brytyjczyków, a wiąże się z nim romantyczna legenda o królu Ryszardzie Lwie serce, którą warto się zainteresować. W muzeum zamkowym pozostało po tych czasach wiele drogocennych eksponatów, a po zwiedzaniu odetchnąć można w okalającym zamek pięknym parku czy też udać się na zamkową wieżę, z której rozpościera się przepiękny widok na miasto i morze. Warto tam zajrzeć, żeby poczuć odległe czasy, a będąc już w okolicy turyści o mocnych nerwach mogą zwiedzić Muzeum Gadów, które posiada ciekawą i niezwykłą kolekcję. Następnym żelaznym punktem na trasie wycieczki po mieście jest dzielnica turecka wyznaczona ciekawymi meczetami Cami Kebir i Cami Cedid. Uwagę przyciągają piękne wykusze na piętrach budynków, a na niektórych ścianach widnieją jeszcze tureckie napisy, które koniecznie trzeba upamiętnić aparatem fotograficznym. O nazwie dzielnicy przypominają też malownicze uliczki, w które warto się zapuścić w celu poszukiwania jakichś cennych pamiątek z tego miejsca. W dzielnicy uchowała się jedna łaźnia turecka, a nieco dalej wzrok przyciąga katedra Agia Napa słynąca z historii o chuście św. Weroniki ofiarowanej Chrystusowi podczas Drogi Krzyżowej. Spacerując po mieście  można zwrócić uwagę na kościół Świętej Trójcy oraz Muzeum Sztuki Ludowej, w którym jest pokaźna wystawa narzędzi rolniczych, tradycyjnych mebli, ceramiki i tkanin. Spragnieni turyści mogą zorganizować sobie mini wycieczkę po wytwórniach win należących do największego producenta na Cyprze. Wizyta w tym zacnym miejscu kończy się degustacją, a na pamiątkę można sobie zamówić oryginalny trunek pochodzący z Limassolu. Po tak urozmaiconym spacerze dobrze jest odpocząć w miejskich ogrodach słynących z winobrania. Zresztą ogrom turystów przyciąga do Limassolu wrześniowy festiwal wina odbywający się w tym miejscu, na którym można spróbować wielu gatunków tego wspaniałego napoju, a degustacji towarzyszą zwykle zabawy i folklorystyczne obrzędy. Dużą popularnością wśród spędzających urlopy na Cyprze cieszy się też majowe święto kwiatów – Anthestiria, nawiązujące do antycznej tradycji kwietnych hołdów składanych Afrodycie i Dionizosowi.

Nikozja Południowa – mimo iż stolica Cypru jest podzieloną strefą wielu turystów z ciekawości chce zobaczyć jak ośrodek funkcjonuje, a także poznać zawiłą historię miasta i okolic. Okazja nadarza się przy przekraczaniu „zielonej granicy” w trakcie podróży z północy na południe Cypru i odwrotnie. Miasto założyli w 965 r. Bizantyjczycy, a główny rozwój ośrodek zawdzięcza piratom, którzy kontrolowali wybrzeże w IX w., pozwalając rozrastać się prężnemu miastu. W Nikozji mieszkali królowie Cypru, książęta, hrabiowie, baronowie i szlachetnie urodzeni rycerze, więc i architektura rozwijała się w zawrotnym tempie, a miasto nabierało specyficznego charakteru. Na pewno trzeba zobaczyć zabytki skupione w obrębie słynnych weneckich murów, najbardziej znanej atrakcji turystycznej Nikozji. Powędrować można do bastionu Costanza, a na szczycie bastionu Podocarto warto zrobić pamiątkowe zdjęcie przy otoczonym pięknym parkiem pomniku Wolności. Miasto słynie zresztą z wież obronnych, których można podziwiać aż 11. Uwagę turystów zwiedzających starówkę przyciąga meczet Cami Omeriye, jedyna grecka świątynia w południowej części miasta, w której muezzin pięć razy dziennie nawołuje wiernych do modlitwy. Nikozja ogólnie uchodzi za jedno wielkie muzeum pod gołym niebem, gdyż obok siebie stoją osmańskie karawanseraje, świątynie zbudowane przez Lusignanów oraz prawosławny kościół Panagia Chrysaliniotissa utrzymany w stylu bizantyjskim, a godną podziwu jest położona niedaleko południowa brama Famagusta, przy której można odpocząć i zrobić pamiątkowe fotki. Przy centrum starego miasta znajduje się plac Plateia Eleftheriasa z którego warto przejść do odnowionej części starówki Laiki Geitonia obfitującej w cypryjskie kafejki, restauracje i sklepy z pamiątkami zapraszające turystów do swoich wnętrz oraz zwiedzić okolice Pałacu Arcybiskupa. Jeżeli ktoś chce szczegółowo poznać historię Nikozji powinien zwiedzić sławne Muzeum Leventis, a najstarsze skarby wyspy można podziwiać w Muzeum Cypru, gdzie znajduje się autentyczny, starożytny posąg przedstawiający patronkę Cypru Afrodytę. Obywatele krajów UE mogą bez problemu przekraczać granicę w obu kierunkach  korzystając z kontrolowanego przez ONZ przejścia przy hotelu Ledra Place. Potrzebny jest paszport i dowód osobisty. Po stronie greckiej nie obowiązują żadne formalności, chociaż należy spodziewać się zwykłej kontroli dokumentów, natomiast po stronie Cypru Północnego trzeba uzyskać odpowiedni formularz pozwalający na przekroczenie granicy. Należy też pamiętać, że przez granicę nie można przenieść towarów o wartości ponad 80 EURO. Granicę można także przekroczyć samochodem, korzystając z przejścia Agios Dometios.

Nikozja Północna – obraz Cypru nie będzie jasny, jeżeli nie zobaczy się północnej części miasta, a zwiedzaniu wystarczy poświęcić zaledwie kilka godzin. W granicach okazałych murów obronnych mieści się pięć ciekawych bastionów, warto zobaczyć Bramę Kyrenia, która była niegdyś tradycyjnym wjazdem do dzielnicy tureckiej, a zaraz za nią można oglądnąć cenne zabytki w Muzeum Etnograficznym. Popularne wśród zwiedzających są średniowieczne zajazdy zwane „hanami”, najciekawszym z nich jest Gospoda Hazardzistów – Buyuk Han, która ma zadziwiającą architekturę, gdyż była pierwszą konstrukcją wzniesioną przez Turków osmańskich po podboju wyspy. Najstarszym zabytkiem architektury gotyckiej jest natomiast świątynia Selimiye Camii, którą można zwiedzić między odbywającymi się w niej modlitwami. W celu zwieńczenia swojej wędrówki warto podejść do dzielnicy Arabahmet zawdzięczającej swój charakter niespotykanym, osmańskim domom. W ich pobliżu można poszukać sklepików z pamiątkami lub posilić się mezą w którejś z uroczych restauracji. Obywatele krajów UE mogą bez problemu przekraczać granicę w obu kierunkach  korzystając z kontrolowanego przez ONZ przejścia przy hotelu Ledra Place. Potrzebny jest paszport i dowód osobisty. Po stronie greckiej nie obowiązują żadne formalności, chociaż należy spodziewać się zwykłej kontroli dokumentów, natomiast po stronie Cypru Północnego trzeba uzyskać odpowiedni formularz pozwalający na przekroczenie granicy. Należy też pamiętać, że przez granicę nie można przenieść towarów o wartości ponad 80 EURO. Granicę można także przekroczyć samochodem, korzystając z przejścia Agios Dometios.

Najczęściej Zadawane Pytania

Kiedy najlepiej lecieć w Góry Troodos?
Samo położenie Cypru w śródziemnomorskiej części Bliskiego Wschodu gwarantuje doskonałe warunki do wypoczynku, na które można trafić o każdej porze roku. Typowy sezon wakacyjny trwa od maja do października, natomiast upalne lato trwa od czerwca do września, kiedy słońce świeci nawet po 11 godzin dziennie, a temperatury osiągają po 30ºC. W kwietniu padają obfite deszcze, dzięki którym rozkwita soczysta, zielona roślinność, natomiast czarująca jest cypryjska jesień, kiedy woda w morzu jest najcieplejsza, a wycieczki górskie zyskują dzięki niezmiennej pogodzie.

Jaka waluta obowiązuje na Cyprze i jakie są orientacyjne ceny?
Na Cyprze od 01.01.2010 r. obowiązuje okres przejściowy i do 2017 r. można płacić zarówno w funtach cypryjskich jak i EURO. Konsekwencją tego są wyższe ceny niż w Polsce. W tureckiej części Cypru obowiązuje Lira turecka (TRY). Bez problemów można korzystać z bankomatów, należy jednak pamiętać, że na wyspie nie ma możliwości wymiany polskich złotych na inną walutę.

Gdzie i jakie pamiątki kupić na Cyprze?
Z Cypru można przywieźć wiele interesujących pamiątek, które z pewnością wzbogacą kolekcję turystyczną na niejednej półce. W każdej miejscowości jest mnóstwo prywatnych sklepików z pamiątkami, a w oddziałach Cypryjskiej Izby Rzemieślniczej można znaleźć naprawdę wyszukane wyroby. Sklepiki z pamiątkami prowadzą również liczne klasztory i opactwa, a można w nich znaleźć ciekawe ikony czy zamówić wspaniały miód z klasztornych pasiek. Południe słynie z wyrobu koronek, a ich zagłębie to Pano Lefkara, gdzie jest najwięcej warsztatów rękodzielniczych, a takie dzieła jak koszyki oraz maty zwane po grecku „tsestos” są towarem niezwykle poszukiwanym. Dostępne w sprzedaży są „kolokia”, czyli ozdobne tykwy, na których wypalono lub wymalowano rozmaite wzory. Poszukiwane są także wyroby ze srebra, które można nabyć w większości miast i kurortów. Niezłym prezentem może być też przywieziona z Cypru butelka wina lub likieru, albo znany ser „halloumi”, który można kupić praktycznie wszędzie.

Jaki czas obowiązuje na Cyprze?
Czas lokalny jest późniejszy o godzinę od obowiązującego w Polsce, więc po przylocie przestawiamy zegarek o godzinę do przodu.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Jak poruszać się po Cyprze?
Transport na Cyprze nie jest najlepiej rozwinięty, autobusy komunikacji miejskiej kursują najczęściej tylko w miejscowościach nadmorskich, a między Nikozją, Larnaką, Limassolem czy Pafos i Ayia Napa kursują stosunkowo rzadko, choć ceny są przystępne. Przystanki najczęściej znajdują się w pobliżu hoteli i zabytków. Doskonałym rozwiązaniem są tzw. service taxi – wieloosobowe taksówki kursujące często między miasteczkami, a kursy organizowane są przez biura turystyczny lub można je zamówić bezpośrednio z hotelu. Dogodnym rozwiązaniem są też zwykłe taksówki, a cenę przejazdu należy ustalić przed kursem.

Najwygodniej podróżować po Cyprze samochodem, dostępnych jest wiele wypożyczalni, a osoba, która chce wynająć samochód musi mieć ukończone 21 lat oraz posiadać ważne prawo jazdy (polskie lub międzynarodowe). Ubezpieczenie samochodu nie obejmuje jednak części północnej, gdzie trzeba wykupić osobną polisę. Kierowcy muszą pamiętać, że na Cyprze obowiązuje ruch lewostronny, pasy bezpieczeństwa są obowiązkowe, nie wolno prowadzić auta pod wpływem alkoholu, zabronione jest też rozmawianie przez telefon komórkowy. W przypadku, gdy mamy na wyspie swój samochód i jest on ubezpieczony w Unii Europejskiej, Szwajcarii, Chorwacji nie trzeba wykupować dodatkowego ubezpieczenia.

Jakie są ograniczenia celne na Cyprze?
Na wyspę można wwieźć obcą walutę bez ograniczeń, ale kwotę tę należy zdeklarować przy odprawie celnej. Turystów z krajów Unii Europejskiej nie obowiązują żadne ograniczenia dotyczące przywozu dozwolonych artykułów osobistego użytku, mogą wwieźć kamery, aparaty fotograficzne, lornetki, 800 szt. papierosów, 200 cygar lub 1 kg tytoniu na osobę, 10 litrów alkoholu pow. 22%. Wartość towarów kupionych na północy nie może przekraczać 135 EUR, nie można przewozić do części południowej produktów wyprodukowanych przez firmy tureckie, a maksymalnie można zabrać 1 l alkoholu i 2 paczki lub 40 szt. papierosów.

Jakie dokumenty potrzebne są w razie konieczności skorzystania z służby zdrowia na Cyprze?
Służba zdrowia, zarówno prywatna jak i publiczna jest na Cyprze ogólnodostępna. Przed wyjazdem można starać się w oddziale NFZ o wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EUKZ), która daje możliwość korzystania z podstawowej służby zdrowia w przychodniach i szpitalach, a trzeba ją zawsze mieć przy sobie. Leczenie specjalistyczne wymaga skierowania. Warto jednak wykupić prywatne ubezpieczenie kosztów leczenia, które w razie konieczności pokryje wyższe koszty i transport medyczny. Jeżeli posiadamy ubezpieczenie prywatne należy zapoznać się z jego warunkami, gdyż w większości przypadków ubezpieczeniem objęte są koszty leczenia powyżej pewnych kwot, które należy samemu opłacić.

Ważne informacje MSZ

Dokumentem uprawniającym do wjazdu i wyjazdu z Cypru tak jak i innych krajów Unii Europejskiej jest dowód osobisty lub paszport. Lecąc na Cypr samolotem nie potrzebujemy paszportu, jednak podróżując autokarem czy samochodem przed wyjazdem należy się upewnić czy trasa nie przebiega przez kraje, gdzie wymagany jest paszport.

Na Cyprze nie ma obowiązku meldunkowego jeżeli pobyt nie przekracza 90 dni i nie jest w tym czasie podejmowana praca na terenie kraju.
Szczegółowe i aktualne informacje można znaleźć na stronie MSZ: www.msz.gov.pl lub na stronie ambasady polskiej na Cyprze www.nikozja.polemb.net

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Cypryjskiej
Cypr, Nikozja, Kennedy Avenue 12/14, Office 601, 1087
Tel.: +35722668415 Tel. dyżurny: +35799531937
nikozja.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.nikozja.polemb.net

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Limassol
Cypr, Limassol, 42, Ayias Fylaxeos Street, 3rd Floor, Apt. 307, 3025 Limassol
Tel.: (00-357) 253-434-48 Faks: (00-357) 253-591-08
info@papaphilippou.eu

Larnaka

Limassol

Nikozja

Paphos

Cypr: Ayia Napa , Cypr Północny , Góry Troodos , Larnaka , Limassol , Nikozja , Paphos

Wybierz region Ayia Napa , Cypr Północny , Góry Troodos , Larnaka , Limassol , Nikozja , Paphos